Spotkanie formacyjne dla wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Przemyskiej
w Rajskiem

 

            W dniach 8.10-10.10.2010r., w Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Przemyskiej w Rajskiem, odbyło się spotkanie formacyjne dla Szkolnych Kół Caritas działających w gimnazjach.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 80 wolontariuszy (wraz z opiekunami) z 11 miejscowości:  Nowosielec, Dynowa, Przemyśla, Równego, Zakopczyka, Uherzec Mineralnych, Radymna, Brzozowa, Pawłosiowa, Sanoka i Handzlówki. Nasze koło Caritas reprezentowało 12 wolontariuszek i opiekunka.

            Spotkania dla młodzieży prowadził Dyrektor Ośrodka  - ks. Marek Dec. Młodzi wolontariusze  obejrzeli prezentacje multimedialne dotyczące m.in. sposobów radzenia sobie
z własnymi problemami,  poznali również metody oderwania się od trudności  i otwarcia na Boga
i ludzi. Każdy wolontariusz dokonał samooceny postawy wobec dobra ( co mi pomaga i co przeszkadza czynić dobro). Młodzież poznała również tzw. „drogowskazy dobra”. Na koniec dnia odbyło się w kaplicy spotkanie modlitewne – wolontariusze czytali przygotowane fragmenty Pisma Świętego i rozważali je,  słuchając nagrań  kanonów z Taize.

            W następnym dniu młodzi wolontariusze zapoznali się ze strukturalną i organizacyjną działalnością SKC. Poznali przykładowe plany pracy SKC i możliwości działania. Młodzież uczestniczyła w Eucharystii i przygotowała oprawę muzyczną.

Po obiedzie ks. dyrektor zaproponował uczestnikom twórczy wypoczynek tzw. „wyprawę otwartych oczu” - wolontariusze, podziwiając niezwykłe bieszczadzkie krajobrazy, mogli się lepiej poznać. Odnajdywali  również ciekawe okazy flory – by później w ośrodku wykonać kartki – pamiątki  z Rajskiego.

            Po nabożeństwie różańcowym, które prowadzili wolontariusze, każda grupa zaprezentowała własne koło. Działalność handzlowskiego SKC  przedstawiła Karolina Rajzer. Okazało się ,że jest to jedno z najstarszych SKC uczestniczących w spotkaniu. Wymiana doświadczeń z zakresu działalności charytatywnej ukazała różnorodność prac i pomysłowość wolontariuszy w czynieniu miłosierdzia. Nieco później  wolontariusze  uczestniczyli w wigilii niedzielnej Eucharystii
i rozważali czytania i Ewangelię. Ks. Marek Dec wygłosił krótką homilię .

            W niedzielę odbyło się spotkanie podsumowujące ks. Dyrektor wręczył uczestnikom książeczki ewangelizacyjne - zachęcające do zaufania Bogu i zaproszenia Go do własnego życia
i działalności dla dobra bliźniego. Spotkanie formacyjne dla SKC zakończyła Eucharystia, podczas której uczestniczy rozważali przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, poszukując w niej wskazówek do tego, jak czynić dobro w sposób skuteczny i z miłością.

Na koniec uczestnicy obdarowali się wzajemnie własnoręcznie wykonanymi pamiątkami
z Rajskiego.

             Następne spotkanie formacyjne odbędzie się na wiosnę.

Transmisja Mszy Świętej

Zegar

Dzisiaj jest

czwartek,
28 maja 2020

(149. dzień roku)

Święta

Czwartek, VII Tydzień Wielkanocny
Rok A, II
Dzień Powszedni

SondaLicznik

Liczba wyświetleń:
1828519