Spotkanie formacyjne dla wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Przemyskiej
w Rajskiem

W dniach 8.10-10.10.2010r., w Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Przemyskiej w Rajskiem, odbyło się spotkanie formacyjne dla Szkolnych Kół Caritas działających w gimnazjach.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 80 wolontariuszy (wraz z opiekunami) z 11 miejscowości:  Nowosielec, Dynowa, Przemyśla, Równego, Zakopczyka, Uherzec Mineralnych, Radymna, Brzozowa, Pawłosiowa, Sanoka i Handzlówki. Nasze koło Caritas reprezentowało 12 wolontariuszek i opiekunka.

Spotkania dla młodzieży prowadził Dyrektor Ośrodka  - ks. Marek Dec. Młodzi wolontariusze  obejrzeli prezentacje multimedialne dotyczące m.in. sposobów radzenia sobie
z własnymi problemami,  poznali również metody oderwania się od trudności  i otwarcia na Boga
i ludzi. Każdy wolontariusz dokonał samooceny postawy wobec dobra ( co mi pomaga i co przeszkadza czynić dobro). Młodzież poznała również tzw. „drogowskazy dobra”. Na koniec dnia odbyło się w kaplicy spotkanie modlitewne – wolontariusze czytali przygotowane fragmenty Pisma Świętego i rozważali je,  słuchając nagrań  kanonów z Taize.

W następnym dniu młodzi wolontariusze zapoznali się ze strukturalną i organizacyjną działalnością SKC. Poznali przykładowe plany pracy SKC i możliwości działania. Młodzież uczestniczyła w Eucharystii i przygotowała oprawę muzyczną.

Po obiedzie ks. dyrektor zaproponował uczestnikom twórczy wypoczynek tzw. „wyprawę otwartych oczu” - wolontariusze, podziwiając niezwykłe bieszczadzkie krajobrazy, mogli się lepiej poznać. Odnajdywali  również ciekawe okazy flory – by później w ośrodku wykonać kartki – pamiątki  z Rajskiego.

Po nabożeństwie różańcowym, które prowadzili wolontariusze, każda grupa zaprezentowała własne koło. Działalność handzlowskiego SKC  przedstawiła Karolina Rajzer. Okazało się ,że jest to jedno z najstarszych SKC uczestniczących w spotkaniu. Wymiana doświadczeń z zakresu działalności charytatywnej ukazała różnorodność prac i pomysłowość wolontariuszy w czynieniu miłosierdzia. Nieco później  wolontariusze  uczestniczyli w wigilii niedzielnej Eucharystii
i rozważali czytania i Ewangelię. Ks. Marek Dec wygłosił krótką homilię .

W niedzielę odbyło się spotkanie podsumowujące ks. Dyrektor wręczył uczestnikom książeczki ewangelizacyjne - zachęcające do zaufania Bogu i zaproszenia Go do własnego życia
i działalności dla dobra bliźniego. Spotkanie formacyjne dla SKC zakończyła Eucharystia, podczas której uczestniczy rozważali przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, poszukując w niej wskazówek do tego, jak czynić dobro w sposób skuteczny i z miłością.

Na koniec uczestnicy obdarowali się wzajemnie własnoręcznie wykonanymi pamiątkami
z Rajskiego.

Następne spotkanie formacyjne odbędzie się na wiosnę.

niedziela,
16 lutego 2020